Παγκόσμιες διακρίσεις
του Ελληνικού αθλητισμού

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΩΦΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική Ελλάδας

Το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωφών Γυναικών στο Μπάσκετ, κατέκτησε η Εθνική Ελλάδας, επικρατώντας με 51-42 της Λιθουανίας στον τελικό της διοργάνωσης.

Έτσι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά το Eurobasket το 2016 στη Θεσσαλονίκη και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2017 ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Πολωνία.

Οι παίκτριες μας έφτασαν στη νίκη έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού και του σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Τα δεκάλεπτα: 9-9, 20-15, 34-24, 51-42

Νέο χρυσό μετάλλιο για τον Χρήστο Βολικάκη στην ποδηλασία

Το δεύτερο προσωπικό του και τρίτο συνολικά για τα ελληνικά χρώματα, χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Χρήστος Βολικάκης στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που διεξάγονται στη Λευκορωσία.

Ο Βολικάκης πήρε τη νίκη και πάλι, αυτή τη φορά στον αγώνα πόντων της ποδηλασίας με 45 βαθμούς, έναντι 38 του Ολλανδού Γιάν Βίλεμ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ακολούθησε μια πανέξυπνη τακτική, που αποσκοπούσε στο να παραμένει συνεχώς δίπλα στον Ολλανδό αντίπαλό του και στα επιμέρους φίνις φρόντιζε να τον προσπερνά, χάρη στα πολύ δυνατά πόδια του. Στην 3η θέση και στο χάλκινο μετάλλιο έμεινε ο Ρώσος Μουχομεντιάροφ.

Η Ελλάδα έφθασε αισίως τα οκτώ μετάλλια, από τα οποία τα τρία είναι χρυσά. Δύο από τον Χρήστο Βολικάκη, που αγωνίζεται αύριο και μεθαύριο και πάλι για μια θέση στο βάθρο και ένα από την Άννα Κορακάκη στη σκοποβολή.

Χρυσό μετάλλιο η Άννα Κορακάκη στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες

Δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα, αυτή τη φορά χρυσό, εξασφάλισε στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες η Άννα Κορακάκη.

Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης κατέκτησε την κορυφή στο Sport Πιστόλι Γυναικών στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες Μινσκ 2019.

Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης είχε σκορ 291/300 στις βολές ακριβείας προχθές 24 Ιούνη και 292 σήμερα στην ταχεία βολή. Προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος με σκορ 583/600 καταλαμβάνοντας την έκτη θέση και το δικαίωμα στην προσπάθεια για διάκριση.

Η Άννα Κορακάκη ήταν απόλυτα επιτυχής με 10 στις 10 βολές στις δύο πρώτες σειρές και κρατήθηκε στην κορυφή μέχρι τέλους. Ολοκλήρωσε τον τελικό με 35 επιτυχίες πετυχαίνοντας ρεκόρ αγώνων!